Podání přihlášky patentu v oblasti solárního provzdušňovače

V současné době se nám podařilo dokončit prototyp solárního vodního čeřiče určeného k provzdušňování vodních ploch, zejména pak chovných nádrží. Viz Solární provzdušňovač.

Podání přihlášky patentu v oblasti kombinovaných FV panelů

V současné době se nám podařilo dokončit prototyp kombinovaného solárního panelu určeného k efektivnějšímu získávání elektrické energie s následným využitím odpadního tepla vznikajícího během provozu FV panelu. Viz Kombinované FV panely

Dálkový dohled

Nově jsme se zaměřili na dálkový dohled a dálkové ovládání MVE. S tím souvisí také automatizace a zabezpečení turbíny z hlediska nouzových stavů.

Časopis Industry

Dozvíte se o nás také v článku časopisu INDUSTRY (str. 8-11)

více

Časopis Vision

Rozhovor se zakladatelem a ředitelem společnosti HYDROSERVIS-UNION pro s.r.o. v časopise VISION 

více

Patentovaný čtyřkvadrantní frekvenční měnič

Speciálně vyvinutý patentovaný čtyřkvadrantní frekvenční měnič slouží k přesnému zjištění optimálních otáček vodního motoru ve vaší elektrárně.

V České republice existuje více než tisícovka malých vodních elektráren zapojených do energetické distribuční soustavy. Z nich je však více než polovina osazena staršími nebo nevhodně zvolenými typy turbín, které původně sloužily na jiných lokalitách nebo za jiných podmínek. Tyto stroje většinou pracují ve špatně zvolených otáčkách, což velmi snižuje jejich účinnost, a tím i výkon, kterého by mohly ve skutečnosti dosáhnout. Nutnost optimalizace otáček vodního motoru se navíc objevuje vždy po výraznější změně průtoku vody nebo změně spádu.  K nápravě přitom není nutné měnit celou turbínu nebo jiné strojní vybavení elektrárny. Optimalizace otáček vodního motoru se dá snadno dosáhnout pomocí čtyřkvadrantního frekvenčního měniče vyvinutého společností „HYDROSERVIS-UNION pro s.r.o.“. Tento měnič zvládne optimalizovat a řídit výrobu elektrické energie jak v elektrárnách postavených na malých vodních tocích, tak na velkých přehradách. Tato technologie umožňuje zvýšit výkon vodních motorů, aniž by byly nutné stavební úpravy nebo větší zásahy do vodního soustrojí. Měnič je upraven pro řízení elektrárny jako celku, ale může sloužit i jako mobilní analyzační zařízení. Výsledkem je o 15 až 45 % vyšší účinnost výroby elektrické energie z obnovitelného zdroje a dosažení vyšších zisků z provozu vodních elektráren.

Výhody frekvenčního měniče:

Frekvenční měnič nahrazuje kompletní řídící systém elektrárny a silovou část elektroinstalace

Z hlediska elektroinstalace řeší měnič mimo jiné i tyto prvky:

 • kompenzaci
 • fázování
 • regulaci napětí
 • kontrolu stavu sítě

Frekvenční měnič pracuje v synergii s PLC programovaným pro regulaci a řešení poruchových stavů:

 • regulace hladiny
 • kontrola teplot jednotlivých komponent stroje
 • tlak hydraulického oleje
 • přetržení řemene
 • regulace polohy stavidlových uzávěrů
 • automatizace hrabacího stroje
 • atp.

Nevýhody frekvenčního měniče:

Měnič nedoporučujeme kombinovat se stávajícím řídícím systémem (elektroinstalací) vodního motoru

 • v tomto případě doporučujeme k proměření a optimalizaci otáček vodního motoru využít měniče v podobě mobilního analyzačního zařízení, jež poskytuje naše společnost jako službu provozovatelům MVE

Dále se nedoporučuje instalace měniče do nadměrně prašného prostředí z důvodu zanášení chladiče

 

Pomůžeme Vám dosáhnout vyšší účinnosti a zisků

Naše metoda je vhodná pro jakýkoliv typ turbíny, nezasahuje do strojního vybavení ani do elektroinstalace a je chráněná patentem.

Pokud Vás frekvenční měnič zaujal, neváhejte se, prosím, ozvat a domluvit si měření nebo prohlídku prezentačních malých vodních elektráren provozovných společností HYDROSERVIS-UNION pro s.r.o s ukázkou naší práce.

Viktor Korbel
ředitel společnosti Hydroservis-Union pro s.r.o.

Hydroservis Union a.s.
ČeskyEnglish
Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Další informace Rozumím