Dálkový dohled

Nově jsme se zaměřili na dálkový dohled a dálkové ovládání MVE. S tím souvisí také automatizace a zabezpečení turbíny z hlediska nouzových stavů.

Časopis Industry

Dozvíte se o nás také v článku časopisu INDUSTRY (str. 8-11)

více

Časopis Vision

Rozhovor se zakladatelem a ředitelem společnosti HYDROSERVIS-UNION pro s.r.o. v časopise VISION (str. 16-19)

více

Peltonova turbína

 

Jedná se o nejčastěji používaný typ rovnotlaké turbíny, která se uplatnila při realizacích MVE díky svojí jednoduchosti, a to nejen z hlediska hydraulického ale i konstrukčního řešení. Turbína se používá na lokalitách s menším průtokem (a to už od 15 l/s), ale zato se značným spádem (až stovky metrů), často se jedná o vysokotlaká vodní díla. Regulační ústrojí je u těchto turbín tvořeno tzv. dýzou (tryskou) s regulační jehlou. Z Dýzy vystupuje paprsek vody o kruhovém průřezu. Tento paprsek ostřikuje oběžné kolo, které je tvořeno lopatkami ve tvaru dvojitých mističek. Paprsek dopadá přímo na střed lopatek a tím předává téměř veškerou energii oběžnému kolu. Průtok a tím i výkon turbíny se pak reguluje pohybem regulační jehly do výtokového průřezu dýzy. Odklonem vodního paprsku dochází ke snížení výkonu a včasné regulaci turbíny například při nouzových stavech. Peltonova turbína je rychloběžná, konstrukčně tak umožňuje přímé spojení s generátorem. Na našem území se tato turbína používá výjimečně, neboť většina lokalit nedosahuje tak velkých spádů.

Výhody Peltonovy turbíny:

  • Jednoduchá konstrukce
  • Přímé spojení s generátorem
  • Není zapotřebí regulace otáček v závislosti na průtoku

Nevýhody Peltonovy turbíny:

  • Vysoká náročnost na čistotu vstupující vody (aby nedošlo k ucpání dýzy)
  • Velmi vysoké průběžné otáčky

 

 

 

Copyright © 2018, Korbel Viktor, Hloušková Nikola

ČeskyEnglish
Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Další informace Rozumím