Podání přihlášky patentu v oblasti solárního provzdušňovače

V současné době se nám podařilo dokončit prototyp solárního vodního čeřiče určeného k provzdušňování vodních ploch, zejména pak chovných nádrží. Viz Solární provzdušňovač.

Podání přihlášky patentu v oblasti kombinovaných FV panelů

V současné době se nám podařilo dokončit prototyp kombinovaného solárního panelu určeného k efektivnějšímu získávání elektrické energie s následným využitím odpadního tepla vznikajícího během provozu FV panelu. Viz Kombinované FV panely

Dálkový dohled

Nově jsme se zaměřili na dálkový dohled a dálkové ovládání MVE. S tím souvisí také automatizace a zabezpečení turbíny z hlediska nouzových stavů.

Časopis Industry

Dozvíte se o nás také v článku časopisu INDUSTRY (str. 8-11)

více

Časopis Vision

Rozhovor se zakladatelem a ředitelem společnosti HYDROSERVIS-UNION pro s.r.o. v časopise VISION (str. 16-19)

více

Zařízení pro provzdušňování vodních ploch

Navržené zařízení slouží k provzdušňování vodních ploch, zejména rybníků a sádek, kde je nutné regulovat stav rozpuštěného kyslíku ve vodě. Princip zařízení vychází ze speciální plovoucí konstrukce osazené fotovoltaickými panely. Každý panel je vybaven vlastním systémem akumulace. Tento systém umožňuje ostrovní provoz celého zařízení a maximální možnou účinnost v průběhu celého dne. Energie uložená v akumulátorech zabezpečí v případě nevhodných klimatických podmínek dodávku elektrické energie po dobu 5 dnů.  Na druhou stranu je nutné podotknout, že i v případě nevhodných klimatických podmínek pokryje výroba z FV panelů 20 % jmenovitého výkonu. Elektrický pohon má regulovatelné pracovní otáčky a je volitelně levotočivý nebo pravotočivý, kdy jeden směr umožňuje letní provoz a druhý směr zimní provoz. Během letních měsíců dochází ke vhánění vzduchu do vody (okysličování). Teplota hladiny pod zařízením je vlivem zastínění plováku nižší než teplota hladiny v okolí plováku. Dokonce i rozdíl 1 °C v teplotě vody ovlivňuje schopnost vody absorbovat vzduch. Zastínění hladiny a ochranné laguny ve středu plováku má pozitivní vliv na zvýšení lokální absorpce kyslíku. Vlivem zastínění navíc nedochází ke zbytečnému zahřívání již okysličené vody.

Během zimních měsíců dochází k nasávání teplejší vody ode dna rybníku (nádrže) směrem k hladině, za účelem zamezení zamrznutí vodní hladiny v bezprostřední blízkosti čeřiče.

Minimální ponor plováku 0,15 m dále brání průniku pevných objektů do prostoru laguny, jako jsou ledové kry, či např. větve a plující odpad, a v neposlední řadě brání průniku některých složek fytoplanktonu, zejména sinic, do prostoru laguny. Navíc je zařízení díky plováku uzavřeném v rozsahu 360 ° na vodní hladině velice stabilní a odolává nepříznivým povětrnostním podmínkám. Nezávislost zařízení na elektrické přípojce umožňuje nasazení zařízení vzdáleněji od břehu, v chráněných krajinných oblastech, včetně národních parků. Zařízení je vybaveno perlátorem v oblasti chráněné laguny, kde slouží rovněž k provzdušňování vody, avšak šetrnějším způsobem. Nasazení perlátoru je bezpečnější zejména v mělčích vodách, takže např. při nízkém stavu vody v období sucha, ale také v plůdkových rybnících, neboť perlátor perlením neohrožuje plůdek v míře, jako proudění od čeřicí turbíny.

Zařízení je možné dovybavit speciálním monitorovacím systémem, který umožňuje přímý odečet skutečných hodnot (množství rozpuštěného kyslíku, teplota vody, povětrnostní podmínky, video záznam apod.), jejich ukládání, případné vyhodnocování a upozornění na kritický nebo nežádoucí stav (dle nastavení a dle preference uživatele). Hardware je možné rozšířit o další akustické či vizuální zařízení (například plašička ptactva apod.).

Momentálně je tento systém navržen a podán na patentový úřad za účelem podpory inovační výkonnosti naší společnosti. Naší snahou je zdokonalovat stávající systémy,které využívají obnovitelných zdrojů energie tak, aby mohly být co nejefektivněji využity v dané oblasti problematiky.

Hydroservis Union a.s.
ČeskyEnglish
Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Další informace Rozumím